تحلیل فنی دیدار پیکان و تراکتورسازی

تونی با سیستم همیشگی در مقابل پیکان
شاگردان تونی اولیویرا همچون دیدارهای سابق خود با سیستم ۱-۳-۲-۴ وارد زمین مسابقه شدند که حامد لک گزینه تونی اولیویرا برای دروازبانی تیم بود که در این دیدار عملکرد خوبی داشت و توانست با مهار پنالتی سعید دقیقی در پیروزی تیمش تأثیرگذار باشد.

 


همچون دیدارهای لیگ برتری اخیر دوسانتوس و شفیعی در قلب دفاعی این تیم حضور پیدا کردند و میرهانی هاشمی باز هم نیمکت نشین شد هرچند که وی در اواخر مسابقه برای کمک به خط دفاعی تیمش وارد زمین شد.
حبیب گردانی در جناح چپ محروم تراکتورسازان بود که قاعدتاً تونی باید سعید آقایی را به‌جای این مهره ملی‌پوش استفاده می‌کرد و در دفاع راست نیز محمد ایران پوریان بازی کرد.
تیموریان با شعاع حرکتی بالا و تأثیرگذاری در کرنر و اوت
هافبک‌های میانی سرخ پوشان را مهدی کیانی و آندرانیک تیموریان تشکیل می‌دادند که وظایف متفاوتی در طول مسابقه بر عهده داشتند. تیموریان با شعاع حرکتی زیاد با حرکت‌های روبه‌جلو هافبک‌های هجومی و تک مهاجم تیمش را به‌خوبی تغذیه می‌کرد و در دفاع هم عملکرد خوبی داشت.

 


تیموریان در ضربه‌های ایستگاهی و حتی اوت‌ها نقش مهمی در تیمش داشت به‌گونه‌ای که گل نخست سرخ پوشان از ارسال او از ضربه کرنر به دست آمد. تیموریان علاوه بر آن با پرتاب اوت بارها برای تیمش موقعیت‌سازی کرد و عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشت هرچند که وی در دقایق پایانی خسته شده بود و اثری از عملکرد ابتدایی او دیده نمی‌شد و می‌توانست در ۱۰ دقیقه پایانی جزو گزینه‌های تعویض تیمش باشد.
مهدی کیانی با تمرکز بر میانه میدان قصد داشت توپ‌های این نقطه از زمین مسابقه را تصاحب کرده و مالکیت توپ را در میانه میدان بر عهده بگیرد. کیانی همچون دیدارهای گذشته پشت سر هافبک‌های تهاجمی حرکات خوبی داشت و توپ‌های برگشت داده‌شده توسط مدافعان حریف را در حملات تصاحب می‌کرد.
پرسینگ خط هافبک تراکتور مشکلی برای پیکانی‌ها
تونی در این دیدار هم ۳ هافبک تهاجمی در ترکیب خود استفاده کرد. وی با نشاندن نریمان جهان و کامدار روی نیمکت به احمدزاده، ثاقبی و بهزاد کریمی میدان داد. احمدزاده به‌عنوان بازیکن آزاد تحرک بیشتری از خود نشان می‌داد و در رساندن توپ‌ها به تک مهاجم تیم نقش پررنگ‌تری داشت.
اما وظایف دفاعی ثاقبی سنگینی می‌کرد به‌گونه‌ای که وی بیشتر به دفاع تیمش کمک می‌کرد تا جای خالی حبیب گردانی در سمت چپ احساس نشود. در برخی دقایق از مسابقه هم وی با تغییر منطقه پشت سر محمد ایران پوریان را پوشش می‌داد که وحید حیدریه از پیکان قصد نفوذ به‌سوی دروازه لک را از این سمت داشت.


فرید بهزاد کریمی در خط هافبک تراکتورسازی کمتر از احمدزاده تحرک داشت و سعی می‌کرد بین ۲ هافبک چپ و راست توپ‌ها را جمع کند.
هافبک‌های جوان تراکتور در این دیدار خستگی را بر بازیکنان حریف تحمیل کردند به‌گونه‌ای که با پرسینگ خوب در دو سوم دفاعی حریف بارها از مدافعان کند پیکان توپ ربایی کردند و موقعیت‌های خوبی در نیمه نخست روی دروازه رحمتی ایجاد کردند حتی یکی از این توپ‌ها توسط ادینهو به تیرک دروازه برخورد کرد و اگر در برخی صحنه‌ها هم درخشش این دروازه‌بان نبود نتیجه پرگل‌تری به سود تراکتور رقم می‌خورد.
ادینهو مهاجمی آشنا به وظایف خود
یکی از بهترین بازیکنان تراکتورسازان در این دیدار بی‌شک لوسیانو ادینهو بود که در نوک پیکان حملات این تیم قرار داشت. بازیکن برزیلی سرخ پوشان به‌خوبی نسبت به وظایف تک مهاجم سیستم ۱-۳-۲-۴ آشنایی دارد و در طول مسابقه مدام پشت به دروازه بوده و در دفاع به تیمش کمک کرد. وی در حملات تیمش هم با فرار از بین مدافعان و فضای پشت سر آن‌ها بارها برای تیمش موقعیت حمله ایجاد کرد و اگر دقت بیشتری به خرج می‌برد می‌توانست تعداد گل‌هایش را به عدد ۲۰ برساند.

یادداشت از امیر توپچی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *