یادداشت/ تراکتور پناهگاهی برای رشد سربازان فوتبالیست

آنچه این روزها مطرح است هجمه رسانه ای سنگین علیه تراکتورسازی است که باعث شده فوتبالی های زیادی علیه این تیم جبهه گیری کنند و تراکتورسازان را به مصرف گرایی در استفاده از بازیکنان سرباز متهم کنند.

به گزارش سایت شخصی امیر توپچی پور،تراکتورسازی از زمان حضورش در لیگ برتر همواره جزو تیم هایی بود که شادی و نشاط را با هوادارانش به فوتبال ایران هدیه کرده و موفقیت های خوبی هم در این سال ها به دست آورد.

تراکتورسازی در این میان از بازیکنان سرباز نیز استفاده کرد و گام در جای پای تیم هایی چون فجرسپاسی شیراز، نیروی زمینی و ملوان بندر انزلی گذاشت و از این امتیاز برخوردار شد.

اما آنچه این روزها مطرح است هجمه رسانه ای سنگین علیه تراکتورسازی است که باعث شده فوتبالی های زیادی علیه این تیم جبهه گیری کنند و تراکتورسازان را به مصرف گرایی در استفاده از بازیکنان سرباز متهم کنند.

در نگاهی ساده به ورودی ها و خروجی های تراکتورسازی در سالیان اخیر به سادگی می توان دید که تراکتورسازی همواره بازیکنان کنار گذاشته شده و مازاد را از سرخابی ها و دیگر تیم ها جذب کرده و در پایان سال بازیکنی در اوج قدرت به تیم های دیگر تحویل داده است که این نشانگر عدم مصرف گرایی تراکتور و بلکه احیاگر بودن این تیم است که نخستین اتهام را از تراکتورسازان دور می کند.

مهم تر از آن بحث سربازانی است که در سال های اخیر به تراکتورسازی پیوستند . این روزها افراد مختلفی در این راستا اظهار نظرهایی می کنند.

در نگاه اول باید به این موضوع توجه کنیم که چه بازیکنانی و در چه شرایطی به تراکتورسازی پیوسته اند و حضور این بازیکنان در این تیم بیشتر به نفع خود بازیکن و فوتبال ملی بوده یا تراکتورسازی.

با بررسی شرایط موجود می بینیم که تراکتورسازی بازیکنانی را جذب کرده که هر کدام جزو ستاره های تیم های خود بودند و این موضوع تا حدودی تیم های دیگر را از این موضوع نگران کرده است.

اما اگر تراکتورسازی این بازیکنان را جذب نمی کرد چه سرنوشتی در انتظار بازیکنان ملی پوش و ستاره بود؟ ملوان که در جذب بازیکنان سرباز چندان دست خالی نبوده و نفراتی چون آرش افشین و ماهینی را جذب کرده و اگر این بازیکنان به تراکتور نیامده بودند یا باید راهی پادگان می شدند و یا تیمی چون نیروی زمینی.

در صورتی که یکی از این ۲ اتفاق رخ می داد دوری ۲ ساله از سطح اول فوتبال کشور باعث می شد بازیکنی که می تواند به تیم ملی و فوتبال کشور کمک کند و جزو ستاره های آینده فوتبال ما باشد از فوتبال کشور محو شود و بسیار دور از ذهن به نظر می رسد که آنها می توانستند پس از ۲ سال بار دیگر به دوران اوج خود برسند.

اما تراکتورسازی با حضور در لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا و به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی مسابقات کشوری این بستر را فراهم کرده است که این بازیکنان با حضور در این تیم فوتبال خود را رشد دهند و به سطح بهتری از فوتبال برسند و با آمادگی کامل به تیم ملی خدمت کنند.

با وجود این می توان دید در این میان خود بازیکن و حتی فوتبال ملی ما بیش از تراکتورسازی از این اتفاق سود می برد و تراکتورسازی به عنوان یک احیاگر بازیکن را پرورش می دهد و در نهایت او را در بهترین شرایط ممکن به تیم های دیگر تحویل خواهد داد.

پس چرا برخی افراد یک جانبه نسبت به این موضوع اظهار نظر می کنند؟ مربی که در سالیان اخیر در همین تیم تراکتورسازی حضور داشته و از بازیکنان سرباز در تیمش استفاده کرده حال لب به انتقاد می گشاید و تراکتورسازان را متهم می کند و ذهنیت ها را نسبت به این تیم منفی می کند بدون اینکه این مسائل را در نظر داشته باشد.

نکته دیگری که منتقدان به این اتفاق مطرح می کنند این است که تراکتورسازی بازیکنان پرورش یافته شده در تیم های دیگر را به اجبار سربازی جذب می کنند ولی در عمل می بینیم که بازیکنی مثل محمدرضا اخباری که پرورش یافته سایپا است خود برای حضور در تراکتورسازی بدون هیچگونه اجباری از تحصیل انصراف می دهد و تبریز را برای ادامه فوتبالش انتخاب می کند تا در تراکتور بیشتر دیده شود.

تراکتورسازی به عنوان قطب فوتبال کشور جایی برای بهتر دیده شدن بازیکنان و به اوج رسیدن آنهاست و در سالیان اخیر نیز این موضوع را اثبات کرده و سازمان نظام وظیفه نیز به عنوان متولی بازیکنان سرباز به خوبی می داند که در صورت حضور بازیکنان سرباز در این تیم منافع ملی فوتبال ایران بیش از پیش تقویت می شود و به همین خاطر تراکتورسازی را در اولویت قرار می دهد.

سردار باران چشمه معاونت تربیت بدنی ستادکل نیروهای مسلح در این ارتباط می گوید: از تراکتورسازی طرفداری نمی کنیم اما این تیم که در لیگ برتر دوم شده و در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارد، باید شرایطش باید تیمهای دیگر فرق کند. من همین جا صراحتا می گویم که اولویت ما با تراکتورسازی است که بازیکنان مطرح را به این تیم بفرستیم چون جنبه ملی دارد.

این صحبت ها نشان می دهد که مسئولان امر به خوبی این موضوع را درک کرده اند که جذب بازیکن سرباز توسط تراکتورسازی نوعی فرصت محسوب می شود و به دنبال استفاده بیشتر از این فرصت ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *