اهمیت بهرگیری از فرصت « گردشگری ورزشی» برای میزبانی از مهم‌ترین رویداد گردشگری تبریز

شهریارنیوز: مردم آذربایجان و در رأس آن تبریزی‌ها همواره ثابت کردند که میزبانانی شایسته هستند و در سال ۲۰۱۸ نیز از تمامی ظرفیت‌های موجود بهره‌مند می‌شوند تا به‌عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام بهترین میزبانی ممکن را از گردشگران داخلی و خارجی داشته باشند.

به گزارش شهریار، شهر تبریز با قدمت کهن و تمدنی غنی به علت دارا بودن ویژگی‌ها و ظرفیت‌های مختلف در عرصه‌های پزشکی، ادبیات، فرهنگ، هنر و… به‌عنوان شهر اولین‌ها شناخته می‌شود و حال فرصتی مهیا شده است تا بتواند خود را به‌عنوان « شهر نمونه گردشگری اسلامی» و درنهایت «شهر جهانی» در حوزه‌های مختلف معرفی کند.

این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز بازرگانی، تجارت و سرمایه ایران در جهان از دیرباز میزبان گردشگران منطقه و جهان بوده است.

وجود بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان که از سوی یونسکو ثبت جهانی شده در شهر تبریز ظرفیت‌های گردشگری این شهر را نشان می‌دهد که می‌تواند در «تبریز ۲۰۱۸» موردتوجه قرار گیرد.

در کنار ظرفیت‌های موجود نباید از تأثیر «برندینگ» برای جذب توریسم چشم‌پوشی کرد. موضوعی که در سال‌های اخیر در جهان برای توسعه گردشگری از آن به نحو احسن استفاده می‌شود اما کشور ما باوجود داشتن نمادها و قابلیت‌های بسیار زیاد در حوزه‌های مختلف برندینگ نتوانسته آن‌طور که بایدوشاید به‌صورت هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده از این موضوع در توسعه گردشگری بهره‌مند شود.

درحالی‌که کشورهای قدرتمند جهان در جذب گردشگر همواره هزینه‌های زیادی برای برند سازی صرف می‌کنند ما باوجود دارا بودن برندهای شاخص هیچ‌گاه نتوانستیم این داشته‌ها را به خدمت توسعه گردشگری بگیریم.

در کنار زمینه‌های مختلفی که می‌توانند در تبریز ۲۰۱۸ نقش تأثیرگذاری داشته باشند بایستی نقش رویدادهای ورزشی را به‌عنوان منبعی از سود، درآمد و آثار اقتصادی برای هر منطقه در نظر گرفت.

ورزش و تفریحات سالم، در کشورهای توسعه‌یافته به‌عنوان یک صنعت مهم و عامل مؤثر در رشد اقتصاد ملی تا حد زیادی مرود توجه است و یکی از بزرگ‌ترین و درآمدزاترین صنایع در قرن ۲۱ به شمار می‌آید.

گردشگری ورزشی که حاصل تلفیق ۲ صنعت گردشگری و ورزش است منبعی سرشار از سود و درآمد است که همواره شاهد جذب گردشگران زیادی در کشورهای میزبان رقابت‌های بزرگ نظیر المپیک و جام جهانی هستیم. البته شاید کشور ما قادر به میزبانی از چنین رویدادهای ورزشی بزرگ نباشد ولی شهر تبریز با داشتن تیمی پرهوادار پتانسیل‌های خوبی برای استفاده از این ظرفیت دارد.

تبریز با دارا بودن تیمی به نام تراکتورسازی در دهه اخیر توانسته گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب کند و در سال‌های اخیر نام تبریز با تراکتور آمیخته‌شده به‌طوری‌که این تیم ورزشی با فرهنگ، هنر، صنعت و حتی سیاست این شهر عجین شده است که می‌تواند تأثیرات مثبتی بر گردشگری این شهر داشته باشد.

شهرداری تبریز نیز در سال‌های اخیر دست به یک ابتکار جالب زد و المان این برند معروف را در ورودی شهر نصب کرد که مورد استقبال گردشگران قرار گرفت تا جایی که درنهایت شهرداری مجبور شد به دلیل استقبال انبوه از این موضوع المان تراکتورسازی را از ورودی شهر جابه‌جا کند چراکه توقف در مسیر ورودی شهر برای گرفتن عکس یادگاری با این المان جالب مشکلات ترافیکی زیادی ایجاد کرده بود که می‌توان این استقبال را نکته مثبتی برای این شهر تلقی کرد.

حضور تراکتورسازی در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا شهرت این تیم ورزشی را فراتر برد تا جایی که گردشگرانی از کشورهای مختلف آسیا و حتی اروپا برای دیدن حضور پرشور تماشاگران این تیم در ورزشگاه‌ها سفر به تبریز را تجربه کردند.

«پرشورها» که حالا به لقبی برای طرفداران تیفوسی تراکتورسازی تبدیل‌شده است، توانستند چنان زبان زد عام خاص شوند که حال شاید نام تراکتورسازی را در سراسر جهان بتوان شنید و در کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، ترکیه، امارات و… نیز هوادارانی دارد که مشتاق‌اند برای ارتباط با این تیم سفری شیرین به «شهر اولین‌ها» را تجربه کنند.

آنچه به‌وضوح مشخص است استقبال گردشگران از این برند شهر تبریز است و بارها شاهد سفر گردشگرانی به این شهر بودیم که در وهله نخست دوست داشتند از این تیم پرهوادار مطلع شوند و دیدارهای این تیم را از نزدیک نظاره‌گر باشند. گردشگرانی از کشورهای ایتالیا، آلمان، سوئیس، آسیای شرقی و… در سال‌های اخیر با حضور در استادیوم ۷۰ هزارنفری یادگار امام (ره) تبریز شور و شوق تبریزی‌ها را از نزدیک دیدند و بافرهنگ و رسوم مردمان این دیار آشنا شدند.

در زمان حضور تونی اولیویرا سرمربی خارجی این تیم گروه فیلم‌برداری از کشور پرتغال در تبریز حاضرشده و از زندگی روزمره مردم تبریز مستند جالبی ساخت که در برنامه‌های تلویزیونی این کشور مورد استقبال قرار گرفت. بازار تبریز، تربیت، ائل گلی و منطقه توریستی کندوان ازجمله مناطقی بودند که در این مستند به تصویر کشیده شد و می‌توان گفت این مستند تبلیغی برای شهر تبریز بود تا گردشگرانی را از غربی‌ترین کشور سرزمین اروپا جذب کند.

حضور این تیم در رقابت‌های آسیایی که مرهون موفقیت‌های آن در مسابقات کشوری بود توانست تیم‌های مختلفی را از قاره کهن به تبریز بکشاند. موضوعی که علاوه بر ارتباط فرهنگ‌ها و ملل توانست با حمل‌ونقل هوایی، هتل داری، تغذیه، حمل‌ونقل درون‌شهری، بازدید از اماکن، خرید سوغات و… درآمد خوبی از طریق گردشگران خارجی برای این شهر ایجاد کند.

تراکتورسازی پس از یک سال دوری از سطح اول فوتبال آسیا امسال بار دیگر این فرصت را دارد تا با حضور درخشان خود در رقابت‌های لیگ قهرمانان باشگاه آسیا برای شهر تبریز افتخارآفرین شود و هم‌زمانی این موضوع با سال ۲۰۱۸ می‌تواند نویدبخش روزهای خوشی برای جذب گردشگر برای این شهر باشد.

لازم است در کمتر از چند ماه تا سال ۲۰۱۸ مسئولان شهری برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده از این بستر داشته باشند تا در سالی که تبریز به‌عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» مطرح است بهترین استفاده ممکن را از گردشگری ورزشی داشته باشیم و از برندهای موجود در این راستا بهره لازم را ببریم.

—————————–

نگارنده: امیرتوپچی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *